ARAKHNE EFSANESİ
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

ARAKHNE EFSANESİ I_vote_lcap96%ARAKHNE EFSANESİ I_vote_rcap 96% [ 915 ]
ARAKHNE EFSANESİ I_vote_lcap1%ARAKHNE EFSANESİ I_vote_rcap 1% [ 7 ]
ARAKHNE EFSANESİ I_vote_lcap1%ARAKHNE EFSANESİ I_vote_rcap 1% [ 6 ]
ARAKHNE EFSANESİ I_vote_lcap3%ARAKHNE EFSANESİ I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

En son konular

» Abdurrahim Albayrak geri mi dönüyor? Sessizliğini bozdu, 'Dursun Özbek' açıklaması dikkat çekti
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:57:15

» Fenerbahçe'de sezon bitmeden veda! Yönetim kurulu üyelerini toplayıp konuşma yaptı.
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:56:09

» Göztepe’den ilk bomba Onuachu!
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:54:40

» Beşiktaş'ta yeni rota Hansi Flick! Taraftarı heyecanlandıran haber...
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:53:10

» Ünlü oyuncu Mine Tugay eksi 15 derece göle girdi! "Denemezsem olmazdı"
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:51:27

» Trafikte yumruklu kavga! Bir anda birbirlerine saldırdılar
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:48:31

» Kim Kardashian sütyen bedenini açıkladı! Sosyal medya yıkıldı: "O çok da küçük değil"
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:46:15

» Fenerbahçe Beko, Monaco'yu devirerek Final-Four'a göz kırptı!
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:44:32

» Almanya 'altın tabancalı' Türk katili arıyor! İki farklı vurulma aynı kişi.. Türkiye'ye kaçtığından şüpheleniyorlar
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:43:29

» Hadise'den eski aşklarına gönderme mi? "Her aşk iyi gelmiyor" deyip...
tarafından Yazar : EgzotikForum Bugün 19:42:48

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

ARAKHNE EFSANESİ

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1ARAKHNE EFSANESİ Empty ARAKHNE EFSANESİ Ptsi 23 Şub. - 17:40:23

Yazar : EgzotikForum

-
-

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
İzmir’in güneyinde Kolphon diye bir kent varmış. Bu kentte Lydialı bir kız oturuyormuş. O kız,  dokuma ve örmede pek ustaymış. Kızın elişlerini görmek için her yerden, orman ve dağ perileri gelirmiş. Kıza herkes hayran olurmuş.
Kız işlenmemiş yünü eline alınca,  güzel parmaklarıyla evirip çeviriyor ve yumuşacık, hafif bir yumak yapıyormuş.  Herkes ona “Örmeyi Tanrıça Athena’dan mı öğrendin?” diye soruyormuş. Athena örücülüğü ile ünlüymüş. Kız bir gün kızarak “Ne Athena’sı? Ben kendim öğrendim.” demiş. Athena bunu duyunca çok kızmış. Kolphon’a gelerek kızla dokuma yarışmasına girmiş. İkisi de tezgâhların başına geçmişler. Yanlarında renkli tireler, aralarında da gümüş ve altın teller varmış. Athena bir zeytin ağacı dokuyormuş. Kız ise tanrıların zamparalıklarının resimlerini dokuyormuş. Örneğin, Zeus’un kuğu kuşu kılığına girerek, sarışın Europa ile aşklarını dokumuş. Athena kızın yaptıklarını görünce çok kızmış. Eline aldığı sopa ile kızı fena halde dövmüş. Kızın her yeri yara bere içinde kalmış. Arakhne karşısındakinin Athena olduğunu anlar ve çok utanır. Arakhne kaçar ve kendini asar. Onun bu halini görünce Athena kıza acıyarak dövmeyi bırakıp onu örümceğe (Arakhne)  çevirmiş.
O günden bu güne zavallı örümcek ipek ağlarını örer dururmuş.
Arakhne’nin yaşadığı Kolophon ve Miletos kentleri, dokuma kumaşları ve renkli yünleriyle ünlüymüş. Tarihten önceki çağlarda dünyanın kadın giyimi modasını, farbelalı eteklerini ve benzerlerini bu kentler satıyormuş. Bu kentlerin endüstrisini zamanın en önemli kenti olan Atina çok kıskanıyormuş.
Zamanımızda yapılan kazılarda, Miletos’ ta üzerinde örümcek kabartması taşıyan mühürler ve sikkeler bulunmuştur.  Bu sikkelerin bulunuşu da bu efsaneyi anlatır.

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]