Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi I_vote_lcap96%Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi I_vote_lcap1%Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi I_vote_lcap1%Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi I_vote_lcap3%Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Macos İşletim Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

Macos İşletim Sistemi
mac OS X firmasının kendi ürettiği macintosh sistemlerde çalışması için tasarladığı bir işletim sistemi.

Zamanında bundan yıllar önce 386sx-25 bir sistemimle dos ve windows 3.1 kullanırken tanıştım macintoshla. dos komut satırında habire komutlar yazar arada birde windows 3.1 i komut satırından win yazarak çalıştırır mouse u kullanarak pencereleri açıp kapatırdım.

Daha sonraları macintosh LC II ile tanıştım. O zamanlar çok garip gelmişti. System 7 diye bir işletim sistemi kullanıyordu. Ses kaydı yapabiliyordunuz. İşletim sistemi direk grafiksel arabirimle açılıyordu.

Şimdi bu özellikler gülünç gelsede o zamanlar çocukluğunda verdiği azimle sabahlara kadar başından kalkmazdım.

Gelelim günümüze. Apple yeni işletim sistemi olan mac os x bir çeşit unix işletim sistemi olan BSD altyapısına geçirdi. Sonundaki X den de anlaşılaçağı üzere ve dediki artık apple sistemlerde PowerPC işlemcisini kullanmayacağım onun yerine intel işlemcilerini kullanacağım dedi.

maxxuss lakaplı bilgisayar meraklısı bir vatandaş ise hmm unix tabanlı, intel işlemcide çalışıyor dur ben bu mac os x i pc de çalıştırırım dedi. Ve nihayetinde de başardı.

Daha sonra ben bunu amd işlemcilerde de çalıştırırım dedi. Onu da başardı.

Daha sonra ise çoklu boot işlemi nasıl yapılır?, Aynı sistemde windows,macosx nasıl boot edilir diyerekten adlı başını bir yarışma. osx86 project isimli site para ödülü bile koydu. Vatandaşın biri bunu gerçekleştirip ödülü kaptı.

PC sistemlere masosx i kurup çalıştırmayı başaran arkadaşlar bu seferde durmadı. Tamam güzel kurduk macosx eee ama ekran kartını tanımadı, network çalışmıyor. Napcaz olmazki böyle dediler ve oturup üşenmeden macosx için ekran kartıdır, network kartıdır driver yazmaya başladılar.

Bazıları işi iyice abartıp Nvidia için macvidia ismi altında nvidia donanım için install edilebilir üçüncü parti driverlar yayınlamaya başladı.

Bir şekilde sisteme takla attırıp stabil bir şekilde mac os x i PC de çalışabilir hale getirdiler.

Bu iş burda da kalmadı. Diğer bir meraklı eee PC ye MACOsx i kurduk, macintosh bir sistemede windows kuralım dedi ve vistayı macintosh sisteme kurdu.

Apple da ya noluyor dedi. Baktı ki macosx pc de, windows macintosh da. Kafası karıştı. Habire maxxuss un sayfasını kapatan apple baktıki bunun önüne geçemeyecek bootcamp isimli macintosh sistemde windows kurulumuna izin veren ve açılışta istediğiniz sistemi seçmenizi sağlayan yazılımı yayınladı.

Ve ekledi. Kesinlikle windows a herhangi bir destek yok. Mesuliyet sizin. Microsoft da bozuldu tabi duruma. O da dedi artık macosx e destek yok.

Böyle oluncada daha önceleri sadece pearpc adlı emülatör ile pc sistemler üzrerinde çalışan macosx bilgisayar meraklısı olan herkezin boot loader da ara sıra kullanılır olsada şeçimlik olarak yerini aldı.

Bazıları ise sırf mac os x için en iyi ve stabil çalışacak donanımları deneyip sırf bu iş için yeni sistemler almaya başladılar.

microsoftla apple ın arası açıldı. küsüştüler. maxxuss lakaplı vatandaş ise sanal alemde ünlü oldu. forumlarda herkes övgüler yağdırdı. Bu iki firmayı barıştırmakta ona düşüyor sanırım.

Bu olup bitenlere akıl erdirmek zor.

Ve diyorumki nedir bu Mac OS X çılgınlığı ?

Aslında olup bitenler dikkatlice incelenecek olursa;
apple ın mac os x işletim sistemini pc de çalışacak şekilde uyarlarsa ciddi bir satış yapması mümkün, ayrıca microsoftda apple donanımına destek verirse daha çok windows satması mümkün. İnsanlar bir yerine iki işletim sistemi alıp hem apple hem de microsoft u memnun eder.
donanımcılarda yeni sistemler satar. Onlarda memnun olur. maxxuss da zaten ünlü oldu. bu ona yeter sanırım.
Böylece herkes barışır, mutlu bahtiyar olur

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]