"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI!
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI! I_vote_lcap96%"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI! I_vote_rcap 96% [ 915 ]
"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI! I_vote_lcap1%"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI! I_vote_rcap 1% [ 7 ]
"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI! I_vote_lcap1%"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI! I_vote_rcap 1% [ 6 ]
"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI! I_vote_lcap3%"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI! I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

En son konular

» Nikola Jokic 40 sayı attı, Denver seride öne geçti
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:55:48

» Galatasaray Kulübünün başkan adaylarından Süheyl Batum, vizyonunu ve hedeflerini paylaşmak üzere kongre üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kulübün Kalamış'taki tesislerinde gerçekleştirilen kahvaltıya Süheyl Batum ve yönetim listesinde bulunan kişiler
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:54:35

» Galatasaray taraftarından Fenerbahçe maçı için olay yaratan koreografi hazırlığı iddiası!
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:53:07

» Fenerbahçe'nin eski golcüsü Emenike'den Aziz Yıldırım paylaşımları! Galatasaray'a gönderme yapmayı da ihmal etmedi...
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:51:33

» Ferdi Kadıoğlu için istenilen bonservisi kabul ettiler! Yıldız isim yeni sezonda 'Ada' yolcusu
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:49:55

» Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihi çağrı! ''Fenerbahçe için gelin yeni bir sayfa açalım, ne yapacaksak birlikte yapalım''
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:48:56

» Kerem İnan: "Galatasaray’ın minimum 3 gol atacağını düşünüyorum"
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:47:47

» Galatasaray-Fenerbahçe maçı için araba parasına bilet satılıyor! Tam 750 bin TL'ye onlarca bilet satışta...
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:46:50

» Kerem Aktürkoğlu, Süper Lig devi Beşiktaş ile görüşme yapacak! Transfer döneminin bomba gelişmesi...
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:41:11

» Beşiktaş Sergen Yalçın ile görüştü! Başarılı hocanın şartları belli oldu
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:40:12

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

"SİZ KİMSİNİZ" İLE TED MEZUNLARI İNCEK ‘TE PERDE AÇTI!

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

"Siz Kimsiniz" adlı oyunda aralarına başkan Selçuk Pehlivanlıoğlu’nu da alarak mezunlar yaptıkları tiyatro çalışmaları ile muhteşem bir geceye imza atmayı başarmışlardır.
F.Berke Yüksel ve Oyun Çalışması
F.Berke Yüksel’e ait  absurt bir oyun ile dokuz aylık çalışma sonunda  mezunlar  Ankara sonrası İstanbul’da da sahne almayı düşünmüşlerdir..
Genç yazarın aynı zamanda üstlendiği yönetmenlik görevi de tüm ekip içinde sıcak bir çalışma ortamını hazırlamıştır...
Murat Baybali,Hakan Şahin,Özlem Bayraktar Küce,Şebnem Süslüay,Nil Uzun,Aslı Güven, Başak Billur,Kaan Küce,Atiye Uygur,Lale Uğur ve konuk oyuncu Selçuk Pehlivanlıoğlu ile gönüllü ve de başarılı bir oyuncu kadrosu oluşturulmuştur.
Sahneden seyirciye müthiş bir enerji ulaştıran mezunlar derneği  tiyatro oyuncuları tek perdelik oyun boyunca bu enerjiyi hep en yüksekte tutmayı başarmışlardır.
Absürt Tiyatro ve "Siz Kimsiniz?"
İkinci Dünya Savaşı yaşayan insanlığın düştüğü yıllar  saçmalıkların çabaların,bekleyişlerin boşuna oluşumundan kaynaklanan umutsuzluk dokusu iltanımlanmıştır.. Onlarca insanın ölmesi ,kitlesel kıyımlar,kentlerin yok edilmesi,korku,güvensizlik,bunalım,sürekli endişe salgılanması bunların nedeni olmuştur..
Endüstrileşme üzerine yeni bir yaşam kurmak ve onun mücadelesi bir de birbirine karşı yabancılaşmayı getiren insan türü ile her türlü geleneksel bağları özellikle kopan yalnız insan absürt tiyatroyu daima beslemiştir.
İletişimsizlik,yabancılaşma,insansızlaşma ,mantık sınırlarını aşma üzerine bilmecemsi yaklaşımlar ,semboller,tekrarlar,kopukluklar ile Absürt yapı biraz da şaşırtıcı olmaya devam etmiştir.
Bu yapıda sebepler üzerinde durulmaz ancak biçimsel oluşum üzerinde durulma söz konusu olmuştur.
Mesaj açıklamak yerine herkesin yorumu önemsenmiş,seyircinin düşünmesi tedirgin olması da önemli olmuştur.Duygusal yakınlık yerine konan uzaklık da önemsenmiştir.
"Siz Kimsiniz?" Üzerine…
ÖM  üzerine kurulmuş bu oyunda  dünyevi ve uhrevi yapıların (dinsellikten çok uzak)tamamen yaşamın kendi oluşları üzerinde olan git-gel’leri bir hasta ya da kazazede üzerinden absürt yapı özellikleri ile oluşturulmuştur.
Sahne üzerinde oyun kişileri kadar dekor parçaları üzerinden de iletişimin görsellikle sağlanması  yapılırken sabit ve değişmezlik de anlatılmıştır...
Kişiler üzerinde vurgu ise biçimsel çözümlemeler ve tekrarlarla yapılmıştır.
Yabancılaşma oyun boyunca doğru olan uzaklık ile verilmiş özellikle iletişimsizlik çözümü kadın oyuncularda başarıyı getirmiştir.
Yaşam ile ölümün o ince çizgisinde yaşanan kopuklukların aslında yaşanılası saçmalıkların ne denli önemsiz olduğu kadar önemli olduğu ile de seyirci buluşturulmuştur.
Güncel mötifler özellikle yazar tarafından serpiştirilmiştir.
ÖM –MuratBaybali,Fikret –HakanŞahin,Hurigül-Özlem Bayraktar Küce,Huri-Şebnem Süslüay,Hurisu-Nil Uzun, Çingene-Başak Billur Mutlu,Doktor-Kaan Küce,Hemşire-Atiye Uygur ve Güvenlik –Selçuk Pehlivanlı ‘dan oluşan başarılı kadro’yu ayrım getirmeden yürekten kutluyorum.
Özgün ve Özgür Mezunlar
Türk Eğitim Derneği 1928, Ankara Koleji 1930 yılında kurulmuştur., Matematiksel işlemde ‘’TED’’olarak   88 yaşını işaret eden,  Ülkemizin eğitim öğretimde güçlü kuruluşu ’ kolejli olmak bir ayrıcalık’sloganı ile de kendi mezunlarına özgün bir farklılık   getirmeyi de bu kurum başarmıştır.
Cumhuriyetin bu ilk özel okulu olan TED Kolej yapısı dinamik, yaratıcı, disiplinli, özgür , laik özellikleri  ile Türkiye genelinde 30.000’ne  yaklaşan mezunu ile günümüzde de özelliğini yitirmeden ,başarısını korumuştur.
TED - İncek yerleşkesinde  anaokul,ilköğretim ,lise yapılandırılmıştır. Öğrenci sayısı 10.000’lere ulaştırılmıştır.
1-Ulusal 2-Bilim İnsanı Yetiştirme 3-Uluslar arası Bakalorya Programı olmak üzere üç eğitim programı İncek Yerleşkesinde   öğrencilerine ise bu kurum seçenek olarak getirmiştir..
Selçuk Pehlivanlıoğlu Dernek ve Tiyatro Çalışmaları
Seçuk Pehlivanlıoğlu TED Ankara Koleji ve OrtaDoğu Teknik Üniversitesi mezunudur.İnşaat mühendisi olarak bir süre yurt dışında çalışmış ve yurda döndükten sonra özel sektörde çalışmalarına devam etmiştir. 1993 yılında Anavatan Partisinde ‘Gönüllü Grup’çalışmasını gerçekleştirmiş,1998 ile 2002 yılları arasında Anavatan Partisi’nin çeşitli kademelerinde üst düzey yöneticilik görevlerine yükselmiştir.
2003 de başlayan  Türk Eğitim Derneği Genel Başkanlık görevini halen(2016) devam ettirmeyi  de başarmıştır.
Mezunlar Derneği
1968 yılında TED Ankara Koleji Mezunlar Derneği A.Berati Arısoy,Orhan Ertuğruloğlu,Zehra Odyakmaz,Ahmet Ertay, Necdet Atakul tarafından  kurulması gerçekleşmiştir.
İlk lokaline 1970 yılında kavuşan yapı daha sonra çeşitli yerlerde ikamet ettikten sonra 1975 yılında kalıcı adresine Yeşilyurt sokakta bulunan kendi binasında kavuşmuştur.
TED Sosyal Tesislerinden TORCH  ve 2013 yılı ile Kolej –IN  oluşumunu büyük bir gayretle tamamlamıştır.
Özel Bir Aile TED ve Tiyatro
Altı bin üye sayısına yaklaşan bu büyük ailenin her on yılında benim aileme ait mezun sayısının bulunduğunu  düşününce de akrabalık ilişkileri bu kurumu benim için de hep özel yapmıştır.
1998 yılında Anton Çehov’un ‘‘İnsan Denen Garip Hayvan ‘‘ile ilk kez çalışmalarına başlayan Tiyatro Grubu gösterim sonrası sürekliliğini sağlayamamıştır.
Mezunlar Derneğinde tiyatro adına suskunluk 2014 yılına kadar uzunca bir süreyi içine almıştır.
Anılan tarihte yapılan yönetimsel değişiklik ve gelen yönetimin tiyatro sevgisinin biraz daha baskınlığı ile 2014-2016 yılı tiyatro adına çalışmaların yoğunlaştığı bir dönem olmuştur.
Bu dönemde Mezunlar Derneği Başkanı Haşmet Kasapoğlu ile Tiyatro Grubu’na Başkanlık eden Funda Dağdelen’in olumlu katkıları ile tiyatro gönüllülerine yapılan duyuruların ve desteklerin olumlu dönüşümü ile toplanan Tiyatro Grubu 07.05.2016 tarihi ile uzunca bir süre ara verile tiyatro çalışmalarının da yeniden başlangıç tarihi olmuştur..
Özlem Bayraktar Küce ve Tiyatro Çalışmaları…
‘’Siz Kimsiniz?’’ adlı oyunda Hurigül-Sevgi rolü ile karşımıza çıkan Özlem Bayraktar Küce  Hacettepe Üniversitesi talebelik yıllarında aynı üniversitenin Seçmeli Güzel Sanatlar Dersler Birimi Başkanlığının Tiyatro dersleri öğrencisi olmuştur.
Üniversite de başarılı çalışmalarda büyük katkısı olmuş tiyatro öğrencileri arasında daima yerini almıştır.
Mezunlar Derneğinin Tiyatro Grubu’nun oluşturduğu ‘’ Siz Kimsiniz?’’ adlı oyunun davetiyesi de yine dünün başarılı ,bugünün genç arkadaşı Özlem Bayraktar Küce tarafından güzel dostluğu ile bizlere ulaştırılmıştır.
Bitmeyen sevginin,sıcaklığın ,dostluğun TED’den Hacettepe’ye,Hacettepe’den yeniden TED’e gönderdiğimiz Bayraktar Küce  bizlere farklı bir gururu da yaşatmıştır.
Oyun sonrası…
Oyun sonrası kısa sohbet isteğimiz üzerine birlikte olduğumuz Özlem Bayraktar Küce  öncelikle tiyatro çalışmalarının dernek yapısında kesintisiz devam etmesi dileğini yinelemiş, Dağdelen, Kasapoğlu ve Başkan Selçuk Pehlivanlıoğlu’nun  desteklerinden gözleri mutluluktan parlayarak bahsetmiştir.
’Bayraktar Küce‘ Tiyatro Grubu arkadaşlarının emeklerinin tamamen gönüllülük esasına dayanmış olması ,yukarıda saydığı isimlerin dışında da emeği geçen herkese hatta tiyatro sevdalısı Kolej Ailesi seyircisinin bu çoşkulu katılımından dolayı mutluluğunu da kendisi ayrı bir çoşku ile anlatmıştır.’
Teşekkür etmek!
Tiyatro sevdalıları ile daima sevdamız aynı olduğu için bir başka çalışmada buluşmak isteğimizi uzaktan, Başkan Pehlivanlıoğlu’na, Kasapoğlu ,Dağdelen başta olmak üzere tüm oyuncularına ve Kolej Ailesine sanatın çağırıcı fısıltısını sadece kulaklarına değil ,yüreklerine  de göndererek o gece tiyatro keyfini yeniden başlatan ve yaşatan bu güzel ,büyük akrabalarımıza teşekkür etmek isteriz.
Füsun Akmen Balkaya/07.05.16/İncek-Ank

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]