20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016)
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016) I_vote_lcap96%20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016) I_vote_rcap 96% [ 915 ]
20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016) I_vote_lcap1%20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016) I_vote_rcap 1% [ 7 ]
20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016) I_vote_lcap1%20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016) I_vote_rcap 1% [ 6 ]
20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016) I_vote_lcap3%20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016) I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu! (2016)

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne “Afife Jale’ye Saygı Sergisi” damga vurdu.

Bu sene 20. yılını kutlayan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, sanat ve iş dünyasını bir araya getiren görkemli bir törenle sahiplerini buldu. 20. yıla özel olarak gerçekleştirilen ve törende büyük yankı uyandıran “Afife Jale’ye Saygı Sergisi” ise tiyatroseverler tarafından büyük beğeni topladı.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne bu yıl “Haldun Dormen Özel Ödülü”nün de eklenmesiyle ödüller toplam 15 dalda verildi. Yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilen “Haldun Dormen Özel Ödülü”nün ilk sahibi “Yoldan Çıkan Oyun” oldu. Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına dağıtılan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Seray Şahiner layık görülürken, tiyatronun gelişimine destek veren iş ve sanat dünyasından önemli isimlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise Prof. Dr. Cevat Çapan oldu. Tiyatro tarihimize geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Prof. Dr. Dikmen Gürün’e verildi.

ÖZEL ÖDÜLLER
CEVAT FEHMİ BAŞKUT ÖZEL ÖDÜLÜ
SERAY ŞAHİNER

HALDUN DORMEN ÖZEL ÖDÜLÜ
YOLDAN ÇIKAN OYUN

YAPI KREDİ ÖZEL ÖDÜLÜ
PROF. DR. CEVAT ÇAPAN

MUHSİN ERTUĞRUL ÖZEL ÖDÜLÜ
PROF. DR. DİKMEN GÜRÜN

YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ
ERDAL BEŞİKÇİOĞLU – AN-BLİNK
BGST, TİYATRO BOĞAZİÇİ – KİM VAR ORADA?
SERDAR BİLİŞ – ON İKİNCİ GECE
TIM SUPPLE – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
İLHAM YAZAR – ANTABUS (Ödülü Kazanan)

YILIN EN BAŞARILI PRODÜKSİYONU
AN – BLİNK – TATBİKAT SAHNESİ
ANTABUS – TATBİKAT SAHNESİ
KİM VAR ORADA? – BGST, TİYATRO BOĞAZİÇİ
ON İKİNCİ GECE – İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI – BAKIRKÖY BELEDİYE TİYATROLARI (Ödülü Kazanan)

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
EMRE KINAY – NİHAYET BİTTİ
LEVENT ÖKTEM – ON İKİNCİ GECE
İBRAHİM SELİM – BUNU BEN DE YAPARIM! (Ödülü Kazanan)
ERKAN UYANIKSOY – MACBETH / İKİ KİŞİLİK KÂBUS
CÜNEYT YALAZ – KİM VAR ORADA?

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
SEZİN AKBAŞOĞULLARI – AN-BLİNK
ÖZLEM ZEYNEP DİNSEL – SOĞUYUNCA ACIMAYA BAŞLAR
EBRU AYTÜRK EVREN – SESSİZLİĞİN İÇİNDEN
PINAR ÇAĞLAR GENÇTÜRK – KAR KÜRESİNDE BİR TAVŞAN
NİHAL YALÇIN – ANTABUS (Ödülü Kazanan)

YILIN EN BAŞARILI YARDIMCI ERKEK OYUNCUSU
USHAN ÇAKIR – GÖL KIYISI (Ödülü Kazanan)
ALİ ÇELİK – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
BEYTİ ENGİN – AŞK DELİSİ
İBRAHİM HALAÇOĞLU – KABİLELER
İLKER YASİN KESKİN – KİM VAR ORADA?

YILIN EN BAŞARILI YARDIMCI KADIN OYUNCUSU
TUĞÇE ALTUĞ – KABİLELER (Ödülü Kazanan)
BAŞAK DAŞMAN – ÖZEL KADINLAR LİSTESİ
GÜLHAN KADİM – YALINAYAK MÜZİKHOL
DEFNE KOLDAŞ – YOLDAN ÇIKAN OYUN
ÖZGE ÖZDER – ON İKİNCİ GECE

YILIN EN BAŞARILI SAHNE TASARIMI
ERDAL BEŞİKÇİOĞLU – AN-BLİNK
KEREM ÇETİNEL – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI (Ödülü Kazanan)
GAMZE KUŞ – ON İKİNCİ GECE
LUCILE LAROUR ve PATRICIA ULBRICHT – MACBETH / İKİ KİŞİLİK KÂBUS
TACİSER SEVİNÇ – KIŞ DÖNÜMÜ

YILIN EN BAŞARILI GİYSİ TASARIMI
CANAN GÖKNİL – AYAK TAKIMI ARASINDA
NİHAL KAPLANGI – H AYAL-İ TEMSİL
SADIK KIZILAĞAÇ – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
GAMZE KUŞ – ON İKİNCİ GECE (Ödülü Kazanan)
TOMRİS KUZU – DİL KUŞU

YILIN EN BAŞARILI SAHNE MÜZİĞİ
ÇİĞDEM ERKEN – ON İKİNCİ GECE (Ödülü Kazanan)
ÇİĞDEM ERKEN – DİL KUŞU
ÖZGEHAN ÖZTURAN – KIŞ DÖNÜMÜ
TULUĞ TIRPAN – H AYAL-İ TEMSİL
ONUR YÜCE – ANTABUS

YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMI
MUSTAFA BAL – AN – BLİNK
MUSTAFA BAL – ANTABUS
YAKUP ÇARTIK – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
CEM YILMAZER – ON İKİNCİ GECE
CEM YILMAZER – KIŞ DÖNÜMÜ (Ödülü Kazanan)

YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK SANATÇISI
AYKUT AKDERE – KÖPRÜDEN GÖRÜNÜŞ
NAZLI BULUM – KÖPRÜDEN GÖRÜNÜŞ
ALAN CİWAN – DI TUWALETÊ DE (Ödülü Kazanan)
MURAT KAPU – YALINAYAK MÜZİKHOL
YARKIN ÜNSAL – SON ZENNE

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ni 20 yıldır düzenlemekten dolayı gurur duyduklarını belirtti. Açıkalın şu değerlendirmede bulundu: “Kültür – sanat bankası” unvanımıza yakışan bir duruşla kültür ve sanatı daha görünür kılmak adına adımlar atıyoruz. Bu amaç doğrultusunda 71 yıllık tarihimizde pek çok ilk olma özelliği taşıyan çalışmaya imza attık. Tiyatronun ise bizler için daima farklı bir yeri oldu. Muhsin Ertuğrul ile birlikte ilk özel tiyatro Küçük Sahne’nin kurulmasında Yapı Kredi’nin imzası bulunuyor. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri vasıtasıyla ise ‘sanatın fedaisi’ olarak tanınan ve hayatını tiyatroya adamış büyük sanatçı Afife Jale’nin ismini yaşatıyor olmaktan büyük onur duyuyoruz. Türk tiyatrosu dün olduğu gibi bugün de, Afife gibi yürekli, inançlı ve sabırlı sanatçıların omuzlarında yükseliyor.”

Türk tiyatrosundaki değişimi yansıtıyor

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosunda yaşanan dönüşüme ayak uydurarak zenginleşmeye ve genç kalmaya devam ettiğini belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa ise Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 20. yılı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin başlangıcından bu yana geçen 20 yıllık süreçte tiyatromuz değişti, gelişti. Büyük ustalar yerlerini gençlere bıraktı, gençler de zaman içerisinde ustalaşarak tiyatromuzu hep öteye taşıdı. Yapı Kredi olarak Türkiye Cumhuriyeti tiyatro tarihinin son 20 yılına Afife Tiyatro Ödülleri ile ne mutlu ki biz de şahitlik ettik. Tiyatromuzun en çok evrim geçirdiği, genç yeteneklerin keşfedildiği bu süreçte bu gelişimin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bugüne kadar yaptığımız her uygulamada, şeffaf olmaya önem verdik. Her zaman yeni fikir ve bakış açılarına kapımız sonuna kadar açık bir şekilde çalıştık. Öte yandan tiyatromuzdaki devinime ayak uydurduk. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin tiyatromuzun köklü bir geleneği haline gelmiş olması, tiyatromuzun dinamiğini dışarıya hissettiren, tamamlayıcı bir unsura dönüşmesi bize gurur veriyor. Türk tiyatrosunun ayrılmaz bir yapı taşı haline haline gelen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile daha nice yıllar Türk tiyatrosunu kutlamaya devam edeceğiz. Hep birlikte nice 20 yıllarımıza!”

Kadının Gücünü, Afife’nin Mücadelesini Simgeleyen Proje:“Afife Jale’ye Saygı Sergisi”

Törende sergilenen “Afife Jale’ye Saygı Sergisi” ise büyük yankı uyandırdı. Sergi, ilk Türk kadın tiyatrocu Afife Jale’nin bu uğurda vermiş olduğu mücadeleyi bir kez daha hafızalara kazımak, Afife Jale’yi bir kez daha onurlandırmak adına hayata geçti.

Proje, bugüne kadar Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ve Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödüllerini kazanan, 20 başarılı kadın sanatçının “Afife Jale” olarak kamera karşısına geçmesiyle hayat buldu. Çekimler 1 hafta boyunca her sanatçı için 3 saatten fazla sürdü.

Genç yeteneklerden, duayenlere, ustalardan, yaşayan efsanelere çok değerli isimlerden oluşan bu tiyatro sevdalısı 20 kadın, tiyatromuzun ilk fedaisi Afife Jale’nin sıra dışı mücadelesini, cesaretini ve hikayesini anımsatarak tarihe bir not daha düşüyor.

Sergi için gerçekleştirilen çekimlerde Yıldız Kenter, Tilbe Saran, Sumru Yavrucuk, Işıl Yücesoy, Ayda Aksel, Şebnem Köstem, Rozet Hubeş, Dolunay Soysert, Zuhal Olcay, Hikmet Körmükçü, Ayça Bingöl, Mine Tugay, Gencay Gürün, Defne Halman, Ahu Türkpençe, Esra Bezen Bilgin, Zerrin Tekindor, Aslı Yılmaz, Zeliha Berksoy ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödüllleri Jüri Başkanı Doç. Dr. Merih Tangün özel saç tasarımı ve makyaj ile Afife Jale’nin fotoğrafına benzetildi. Türk tiyatrosunun bu çok değerli 20 kadın sanatçısı, kendilerine Afife Jale’den miras kalan kadın olmanın gücünü göstermek adına, bu önemli projede içlerindeki Afife Jale’yi objektife yansıttı.
Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Töreni’nde sergilenen fotoğraf sergisi, afife.org websitesinden ziyaret edilebiliyor.

JÜRİ LİSTESİ
Doç. Dr. Merih Tangün (Jüri Başkanı) – Doç. Dr., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı, Dublaj Sanatçısı, Yazar
Ata Ünal – Akademisyen ve Dramaturg
Prof. Bengi Bugay – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi, Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımcısı
Bülent Ekuklu – Senarist, Yapımcı, Sinematek Derneği Senaryo Yazarlığı ve Dramatik Yazarlık Eğitmeni
Ceren Ercan – Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi, Sinema ve TV Bölümü Öğretim Görevlisi ve Bakırköy Belediye Tiyatroları Dramaturgu
Cihan Yöntem – Koreograf, Eğitmen
Çiçek Dilligil – Tiyatro ve Dizi Oyuncusu, MSM Akşam Okulları ve Actor Studio Genel Sanat Yönetmeni ve Tiyatro Eğitmeni
Demet Taner – Sinema – TV Phd. D.,Sanatta Yeterlilik / Doktora
Deniz Gökçer – Tiyatro, Sinema ve Dizi Oyuncusu, Eğitmen
Deniz Yüce Başarır – Editör, Yayıncı, Televizyon Programcısı, Seslendirme Sanatçısı
Ebru Soyuerden – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Tiyatro Ana Sanat Dalı Öğretim Görevlisi, Oyuncu
Engin Uludağ – İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Yeditepe Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümleri Öğretim Görevlisi, Şehir Tiyatroları Rejisörü
Prof. Dr. Esin Küntay – Hukukçu ve Sosyolog, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi
Fatih Gençkal – Oyuncu
Güneş Berberoğlu – Oyuncu
Hasan Kuruyazıcı – Mimarlık Tarihçisi, Tiyatrocu, Çevirmen
Hakan Silahsızoğlu – Oyuncu, Tiyatro Yöneticisi, Çevirmen
Leman Yılmaz – İKSV Tiyatro Festivali Direktörü
Lemi Mark Levitas – Oyuncu, İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü Öğretim Görevlisi
Levent Kurumlu – İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi, Sinema Tarihçisi, Çevirmen, Belgesel Yazarı ve Yönetmeni
Levent Tülek – Oyuncu, Senarist, Yazar
Mine Çerçi – Clout Theatre ve Clockfire Theatre Oyuncusu, Yönetmen ve Yazar
Naz Erayda – Tiyatro Yönetmeni, Prodüksiyon Tasarımcısı
Onur Karaoğlu – Tiyatro Yönetmeni, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi
Özlem Bahar Öç – Sanat Tarihçisi, Amatör Oyuncu, Çevirmen
Rüçhan Çalışkur – Tiyatro Oyuncusu
Selçuk Borak – Koreograf
Serap Eyüboğlu – İstanbul Devlet Tiyatrosu Oyuncusu, Yönetmen, Eğitmen
Sercan Gidişoğlu – Oyuncu, Akademisyen
Serpil Tezcan – Devlet Tiyatrosu Dekoratörü ve Kostüm Tasarımcısı
Tijen Par – Oyuncu, Öğretim Görevlisi
Yıldız Tunbul – Uluslararası Opera Sanatçısı, Ses Eğitmeni