Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ I_vote_lcap96%Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ I_vote_lcap1%Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ I_vote_lcap1%Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ I_vote_lcap3%Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’
– Bu odaya ilk girişiniz mi?
Yıllar önce arkadaşlarla ziyaret etmiştik. Ama yine aynı heyecan var yüreğimde. Bu odanın havası bile tarih kokuyor. İnsanın içinde sanki her an Atatürk çıkıp gelecek gibi bir his oluşuyor burada.
– Atatürk bu odaya çok sık gelirmiş…
Pera Palace’ı ilk kez 1917 yılında Hatay’da askerken ziyaret etmiş. Bu oda, aslında Atatürk’ün İstanbul’daki ilk evi. Hayatının önemli birkaç yılını burada geçirmiş. Bir yatak odası, bir oturma odası ve banyodan oluşuyor. Okuma gözlüklerinden diş fırçalarına, yatağından dolabına, kahve fincanlarından pijamalarına ve Orman Çiftliği’nde giymiş olduğu beyaz takım elbisesine kadar Atatürk’e ait pek çok eşya bu odada bırakıldığı gibi duruyor. Anı defterine Atam, seni çok özledik diye yazdım.
– Gelelim Erol Evgin’in 2005’ten bu yana büyük bir özlemle hasretle ve de saygıyla tekrarladığı konserine…
Her yılın 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim ve 10 Kasım günlerinde tekrarladığım ‘Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde’ temalı konseri, bu yıl 92.’sini kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sergileyeceğim.

Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ 23670

KONSERiMDE HEP ATATÜRK OLUYOR

– Erol Evgin’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konserinde neler var, amacıyla hedefi nedir?
Bu ülkenin kuruluş felsefesine yürekten bağlıyım. Adını Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Üç Şehitler Destanı’ndan alan konserde, şarkılar, türküler, şiirler, oyunlar, barkovizyon gösterileri yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından Mustafa Kemal’e, Kurtuluş Savaşı’ndan da günümüze kadar ulaşıyor. Amacım Atatürk’le Kurtuluş Savaşı’nı dinleyicilerimle paylaşmak, ulusal birlik ve bilincimizi pekiştirmek. 10 yıldır sahneliyorum bu konseri.
– 92 yıllık Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında tanık olduklarınızla ilgili neler söylemek istersiniz, bu konudaki duygularınız nedir?
Çocukluğumda hatırladığım Cumhuriyet Bayramları ve diğer resmi bayramlar, genelde okullarda, resmi kurumlarda kutlanırdı. Bunun nedeni, Atatürk’ün cumhuriyeti bize altın bir tepsi içinde sunmasındandır. Bizler cumhuriyeti hak ederek, çalışarak, isteyerek elde etmedik. Cumhuriyet, Atatürk’ün bize en büyük hediyesi oldu. Ne yazık ki bizler de bu hediyenin pek kıymetini bilmedik. Ama son 10-15 yıldır cumhuriyetin kıymeti daha bir anlaşıldı. Bu konserler de bu bilinci oluşturmak ve hatırlatmak adına yapılıyor. Atatürk’ün o kadar güzel sözleri var ki… Mesela şu sözü ne kadar Atatürk diyor ki “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir.” Ne kadar güzel bir tespit. Bugünün yaşadığımız sorunlarına Atatürk, uzun yıllar önce söylediği bir cümleyle çözüm getirmiş.

Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ 25670
Erol Evgin, Atatürk’ün Pera Palace’deki 101 numaralı odasından çok etkilendi…

ATATÜRK KEŞKE YAŞASAYDI

– Kadınlarımıza büyük değer vermiş…
Elbette… Atatürk’ün “Kadınlarını okutmayan milletler yıkılmaya mahkumdur” sözü çok önemlidir. Biz o kadınları şimdi sokakta öldürüyoruz, dövüyoruz, değersizleştiriyoruz. Çok acı. Atatürk 20 yıl daha yaşayabilseydi eğitim sorunu çözülmüş olurdu.

EN BÜYÜK DÜŞMAN UMUTSUZLUK

– Erol Bey, sanat hayatınızın kaçıncı yılındasınız?
Müzik hayatımın 45. yılındayım. Edirne’den Ardahan’a her yerde şarkı söyledim. İnsanlarımız aynı türkülerle gülüp aynı şarkılarla ağlamış. Ortak duygularımızın simgesi olan türkü ve şarkılarımıza sahip çıkmalıyız. Toplumdaki kutuplaştırmalara, toplumsal yaralara merhemdir şarkılarla türküler.

Erol Evgin, Pera Palas’taki Atatürk’ün 101 numaralı özel odasını ziyaret ederek anı defterine şöyle yazdı: ‘Büyük Atam seni çok özledik’ 24670
Atatürk’ün Orman Çiftliği’nde giydiği beyaz takım elbisesi, şapkası.

SİYASETE GİRMEYECEĞİM

– 29 Ekim’den iki gün sonra genel seçim heyecanı yaşanacak… Bu seçimle ilgili nasıl bir mesaj verebilirsiniz?
1 Kasım’da yapılacak genel seçimlerle ilgili en güzel mesajı Atatürk, Erzurum Kongresi’nde şöyle vermiş: “En büyük düşman umutsuzluktur.”
– Erol Evgin, siyasete girmeyi hiç düşündü mü?
Siyasetteki ilk teklifi bana merhum Turgut Özal yaptı. Daha sonra Mesut Yılmaz, Kadıköy Belediye Başkanlığı’nı teklif etti. Deniz Baykal, İstanbul Belediye Başkanlığı’nı verebileceğini söyledi. Bu arada AKP’den de teklif geldi. Taş yerinde ağırdır. Müzik benim hayatım oldu. Ölene kadar sadece şarkı söylemek istiyorum.

EĞiTiME HERKES DESTEK OLMALI

– Erol Evgin de eğitime destek verdi…
TOÇEV’le her zaman ilişkim devam etmektedir. Daha önce onların önderliğinde Trabzon’un Yomra ilçesi Kılıçlı Köyü’nde Erol Evgin İlköğretim Okulu, Van’ın Erciş ilçesinin Taşlıçay Köyü’nde de babam adına Cevdet Evgin İlköğretim Okulu’nu yaptırdım. Eğitim önemli, herkes destek olmalı.
– Dönelim konsere… Geliri ne olacak?
‘Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde’ adlı konserimden elde edilecek gelir, Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak. Dilerim o para şehit aileleri için harcanır, gazilerin yaralarına merhem olur.

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]